Your Total Guide To sport

TGt Section Sponsor

click here to find out what’s in this section

Total Guide to World Cup 2018 in Manchester

The time is finally here, the countdown is over and World Cup 2018 is underway! There are going to plenty of thrills and spills over the coming weeks and we've got you covered with the Total Guide to World Cup 2018 in Manchester.

WHERE TO WATCH THE GAME

Manchester is full of sports bars, each with their own unique events to celebrate World Cup 2018. We've got our Total Guide to Where to Watch Sport in Manchester that has the best places to go for that big-match atmosphere. Have any suggestions? Let us know on social media!

HOW TO WATCH THE GAME

All televised matches will either be on BBC One or ITV, but we'd OBVIOUSLY suggest heading along to a local business to share the experience!

FIXTURES

There is A LOT of football going on, so if you're a die-hard fan here's a list of all the matches and when they're happening. If you're just a casual fan who wants to support the Three Lions, all of England's matches are highlighted.

GROUP STAGES

Thu June 14:

Russia v Saudi Arabia (Group A) - Moscow (Luzhniki), 4pm

Fri June 15:

Egypt v Uruguay (Group A) - Ekaterinburg, 1pm

Morocco v Iran (Group B) - St Petersburg, 4pm

Portugal v Spain (Group B) - Sochi, 7pm

Sat June 16:

France v Australia (Group C) - Kazan, 11am

Argentina v Iceland (Group D) - Moscow (Spartak), 2pm

Peru v Denmark (Group C) - Saransk, 5pm

Croatia v Nigeria (Group D) - Kaliningrad, 8pm

Sun June 17:

Costa Rica v Serbia (Group E) - Samara, 1pm

Germany v Mexico (Group F) - Moscow (Luzhniki), 4pm

Brazil v Switzerland (Group E) - Rostov-on-Don, 7pm

Mon June 18:

Sweden v South Korea (Group F) - Nizhny Novgorod, 1pm

Belgium v Panama (Group G) - Sochi, 4pm

Tunisia v England (Group G) - Volgograd, 7pm

Tues June 19:

Colombia v Japan (Group H) - Saransk, 1pm

Poland v Senegal (Group H) - Moscow (Spartak), 4pm

Russia v Egypt (Group A) - St Petersburg, 7pm

Wed June 20:

Portugal v Morocco (Group B) - Moscow (Luzhniki), 1pm

Uruguay v Saudi Arabia (Group A) - Rostov-on-Don, 4pm

Iran v Spain (Group B) - Kazan, 7pm

Thu June 21:

Denmark v Australia (Group C) - Samara, 1pm

France v Peru (Group C) - Ekaterinburg, 4pm

Argentina v Croatia (Group D) - Nizhny Novgorod, 7pm

Fri June 22:

Brazil v Costa Rica (Group E) - St Petersburg, 1pm

Nigeria v Iceland (Group D) - Volgograd, 4pm

Serbia v Switzerland (Group E) - Kaliningrad, 7pm

Sat June 23:

Belgium v Tunisia (Group G) - Moscow (Spartak), 1pm

South Korea v Mexico (Group F) - Rostov-on-Don, 4pm

Germany v Sweden (Group F) - Sochi, 7pm

Sun June 24:

England v Panama (Group G) - Nizhny Novgorod, 1pm

Japan v Senegal (Group H) - Ekaterinburg, 4pm

Poland v Colombia (Group H) - Kazan, 7pm

Mon June 25:

Uruguay v Russia (Group A) - Samara, 3pm

Saudi Arabia v Egypt (Group A) - Volgograd, 3pm

Spain v Morocco (Group B) - Kaliningrad, 7pm

Iran v Portugal (Group B) - Saransk, 7pm

Tues June 26:

Denmark v France (Group C) - Moscow (Luzhniki), 3pm

Australia v Peru (Group C) - Sochi, 3pm

Nigeria v Argentina (Group D) - St Petersburg, 7pm

Iceland v Croatia (Group D) - Rostov-on-Don, 7pm

Wed June 27:

South Korea v Germany (Group F) - Kazan, 3pm

Mexico v Sweden (Group F) - Ekaterinburg, 3pm

Serbia v Brazil (Group E) - Moscow (Spartak), 7pm

Switzerland v Costa Rica (Group E) - Nizhny Novgorod, 7pm

Thu June 28:

Japan v Poland (Group H) - Volgograd, 3pm

Senegal v Colombia (Group H) - Samara, 3pm

England v Belgium (Group G) - Kaliningrad, 7pm

Panama v Tunisia (Group G) - Saransk, 7pm

Sat June 30:

1C v 2D - Kazan, 3pm (Match 50)

1A v 2B - Sochi, 7pm (Match 49)

Sun July 1:

1B v 2A - Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)

1D v 2C - Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)

Mon July 2:

1E v 2F - Samara, 3pm (Match 53)

1G v 2H - Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)

Tues July 3:

1F v 2E - St Petersburg 3pm (Match 55)

1H v 2G - Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)

QUARTER-FINALS

Fri July 6:

Winner match 49 v Winner match 50 - Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57)

Winner match 53 v Winner match 54 - Kazan, 7pm (Match 58)

Sat July 7:

Winner match 55 v Winner match 56 - Samara, 3pm (Match 60)

Winner match 51 v Winner match 52 - Sochi, 7pm (Match 59)

SEMI-FINALS

Tues July 10:

Winner match 57 v Winner match 58 - St Petersburg, 7pm

Wed July 11:

Winner match 59 v Winner match 60 - Moscow (Luzhniki), 7pm

THIRD-PLACE PLAY OFF

Sat July 14: St Petersburg, 3pm

FINAL

Sun July 15: Moscow (Luzhniki), 4pm

TGt Social Media
TGt Advertising
Luxury Silk Blooms
TGt Jobs
Elitonia

Weather in Manchester